Autor: AdminTM
Tagi: termografia
Termografia jest stosunkowo młodą i wciąż rozwijającą się dziedziną medycyny. Wielu pacjentów nie spotkało się nigdy z tego typu badaniami. Wato więc wyjaśnić skąd się wzięła termografia i do czego można ją wykorzystać.
Początki zastosowań termografii w diagnostyce medycznej sięgają połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wykorzystywano ją wówczas do wykrywania zaburzeń ukrwienia organizmu i powierzchniowych stanów zapalnych. Znalazła również zastosowanie w onkologii, gdzie umożliwiała wczesne wykrycie raka sutka oraz ocenę rozwoju ognisk nowotworowych wykrytych innymi sposobami. Jednak początki nie były łatwe – do termografii podchodzono sceptycznie. Powodów było kilka i przyczyniły się one do zahamowania rozwoju tej dziedziny. Przede wszystkim nie wszystkie schorzenia powodują wzrost temperatury, w związku z czym nie da się ich zdiagnozować przy użyciu termografii. Ponadto w początkowej fazie wprowadzania termografii brakowało wzorcowych termogramów, z którymi można by porównać wyniki badań i wypracowanej jednej procedury, a co za tym idzie wyniki badań nie były jednoznaczne.
Obecnie metodę tę stosuje się w wielu innych dziedzinach medycyny, między innymi przy ocenie zmian reumatycznych w ortopedii przy ocenie zmian reumatycznych, zwyrodnieniach kręgosłupa, przy zapaleniach stawów i zmianach w naczyniach obwodowych kończyn dolnych i górnych oraz w kardiologii.
Termografia jest niezwykle pomocna podczas operacji prowadzonych na otwartym sercu, transplantacji czy pomostowania naczyń wieńcowych, bezpośrednio wpływając na zmniejszenie zagrożenia zawałem śródoperacyjnym . Przy operacjach wykonywanych w stanie głębokiej hipotermii mięśnia sercowego monitorowanie temperatury pozwala na kontrolę równomierności schładzania organu, ocenę skuteczności kardioplegii i dostrzeżenie problemów z drożnością naczyń wieńcowych. Przy operacji wszczepiania by-passów, czyli pomostowaniu naczyń wieńcowych dzięki zastosowaniu termowizji łatwo można znaleźć tętnice wieńcowe, które wymagają zoperowania. Ich odnalezienie zwykle jest trudne ze względu na tkankę tłuszczową, którą są przykryte. Tymczasem obraz termowizyjny doskonale je uwidacznia.