Autor: AdminTM
Tagi: termografia
Ból głowy, nadwrażliwość zębów, problemy z widzeniem, mdłości, kłucie w okolicy brzucha, drętwienie rąk, to tylko niektóre z dolegliwości, które dotykają większości z nas. Często zażywane przez nas medykamenty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub tylko terminowo zmniejszają objawy. Zaniepokojeni dolegliwościami szukamy odpowiedzi w czynnikach zewnętrznych lub podejrzewamy dysfunkcje organów wewnętrznych.
Okazuje się, że przyczyna naszych problemów znajduje się gdzieś pomiędzy, a ściślej mówiąc w mięśniach. Nic dziwnego, że często omijamy ten obszar naszego organizmu. W końcu jak powiązać ból wyrostka robaczkowego lub zgagę z dysfunkcją mięśniową? Otóż jak pokazują najnowsze badania korelacja jest bardzo mocna. Należy pamiętać o tym iż mięśnie stanowią od 42% do 47% masy ciała. Lekarze specjaliści odkryli iż bóle mięśniowe stanowią aż 75% wszystkich dolegliwości bólowych pacjentów. Podstawą tych anomalii są niemal zawsze punkty spustowe. To właśnie one wywołują objawy łudząco podobne do wielu innych chorób.
Czym jest punkt spustowy?
“Punkt spustowy ( ang. trigger point ) to nadwrażliwy punkt w mięśniu szkieletowym , wiążący się z nadmiernie czułym, wyczuwalnym w badaniu palpacyjnym guzkiem w obrębie napiętego pasma. Punkt ten odznacza się bolesnością uciskową i powoduje charakterystyczny ból rzutowany, tkliwość rzutowaną, zaburzenia czynności ruchowych i zaburzenia autonomiczne” (dr David G. Simons ).
Punkty spustowe są tworami miękkotkankowymi co powoduje iż nie są widoczne w badaniu rentgenowskim. Charakteryzują się one podwyższoną aktywnością biochemiczną ( wykazano przy pomocy badań porównawczych za pomocą pobierania próbek bezpośrednio z mięśnia ) oraz zawartością substancji prozapalnych i acetylocholiny. W obrębie punktu spustowego następuje mierzalna zmiana temperatury spowodowana wzmożoną aktywnością metaboliczną. Badanie termograficzne dające bardzo dokładny obraz rozkładu temperatur oraz emisji ciepła jako jedno z niewielu badań pozwala na diagnozowanie a co ważniejsze określenie dokładnej lokalizacji punktów spustowych. Otrzymane obrazy termiczne są podstawą do wskazania dysfunkcji mięśniowo-powięziowej. Pozwalają również na prowadzenie prawidłowej terapii oraz monitorowania procesu leczenia ( deaktywacji ) punktów spustowych.