Autor: AdminTM
Tagi: Badanie piersi, termografia
Rak piersi na całym świecie jest rosnącym zagrożeniem, a zachorowania odnotowywane są u coraz młodszych kobiet. Mimo, iż o profilaktyce raka piersi mówi się od dawna i bardzo dużo, to jednak wciąż jest on dużym zagrożeniem. Wzrost zachorowań na raka piersi wiąże się bezpośrednio z rozwojem cywilizacji – większym zanieczyszczeniem środowiska, sztuczną żywnością czy wykorzystywanymi w przemyśle substancjami chemicznymi.
Co ciekawe, w 2013 roku ryzyko zachorowania na raka piersi u Polek było mniejsze niż u kobiet ze Stanów Zjednoczonych – u kobiet bez zmutowanego genu wynosiło odpowiednio 6 i 15 procent – to już umieralność w Polsce była wyższa. Powodem jest wciąż słaba świadomość i zaniedbania profilaktyki. Na szczęście świadomość stale rośnie, ale o raku piersi trzeba przypominać i mobilizować kobiety do badań. Tym bardziej, że wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny.
Sposobów na wykrycie zmian nowotworowych piersi jest naprawdę sporo. Najważniejsze są oczywiście regularne badania wykonywane samodzielnie. To ono pozwala najszybciej wykryć ewentualne zmiany i podjąć dalsze działania. Ważne jest, by wyrobić sobie nawyk regularnego badania jak najwcześniej. Kolejne badania pozwalające na wykrycie zmian to między innymi mammografia, rezonans magnetyczny czy testy genetyczne. Jedną z nowocześniejszych metod badania piersi jest termografia.
Rosnący guz wpływa na zmiany metabolizmu i zwiększa dopływ krwi, a co za tym idzie powoduje zwiększenie temperatury ciała wokół siebie. Z kolei łagodne zmiany czy torbiele charakteryzują się obniżeniem temperatury. Na obrazie termowizyjnym zmiany te są doskonale widoczne. Dzięki ujawnianiu nawet najmniejszych zmian termografia uważana jest za metodę niezwykle skuteczną w wykrywaniu raka piersi, równie dobrą, a zdaniem niektórych nawet lepszą niż mammografia.