Autor: AdminTM
Tagi: termografia
Chcesz dowiedzieć się jak zdiagnozować kontuzje o krok przed ich wystąpieniem? Zadanie wydaje się absurdalne i niemożliwe do osiągnięcia?
A jednak!
Na sukces zawodnika sportowego składa się szereg czynników: przygotowanie fizyczne, odpowiednia technika, kondycja psychiczna. Czynniki te poparte są ciężką pracą zarówno samego zawodnika jak i zespołu trenerów, terapeutów, psychologów. Najczęstszym czynnikiem który oddala zawodnika i zespół od osiągnięcia upragnionego celu jest kontuzja, uraz. Często wymagają wstrzymania procesu treningowego zamieniając czas treningowy na odpoczynek i regenerację zawodnika. Czy istnieje metoda zarządzania przeciążeniami powodującymi kontuzje i urazy? Tak, jest nią badanie termograficzne. Pomiar temperatur ciała w celach diagnostycznych był wykorzystywany już na 400 lat p.n.e. przez Hipokratesa. Wraz z biegiem historii pojawiały się coraz lepsze i dokładniejsze metody diagnostyczne, a co najważniejsze zbudowana została potężna wiedza medyczna dotycząca interpretacji otrzymywanych obrazów termicznych. W dzisiejszych czasach kamery termowizyjne umożliwiają obserwację pacjenta w rozdzielczości ponad 1 mln pikseli z dokładności do setnych stopnia Celsjusza. Diagnozowanie zmian metabolicznych i fizjologicznych pacjenta jest dokonywane z częstotliwością sięgającą ponad 100 razy na sekundę. Termologia jako nauka o cieple ciała ludzkiego jest obecnie wiedzą powszechnie dostępną, wykładaną na uczelniach wyższych. Ogromny przeskok techniczny i wiedza, tylko jak to się ma do diagnozowania urazów zanim jeszcze wystąpią?
Aby to zrozumieć trzeba poznać prawdziwą przyczynę urazów. Rysunek nr 1. przedstawia proces powstawania urazów. Każde przeciążenie stawów i mięśni objawia się zmianami termicznymi w danym obszarze ciała. Objawy termiczne pojawiają się przed wystąpieniem objawów bólowych, dając możliwość wdrożenia profilaktyki wtórnej. Kolejnym etapem jest pojawienie się pierwszych objawów bólowych, dyskomfortu oraz stanu zapalnego. Towarzyszą im subtelne zmiany w ułożeniu powierzchni stawowych. Ponieważ pacjent odczuwa ból, zmienia swoją postawę na tzw. „postawę przeciwbólową”, próbując odciążyć partie mięśniowe oraz stawy związane z objawami. Zmieniona postawa ciała, przeciążenie oraz nasilający się stan zapalny jest już przedostatnim etapem. Na końcu brakuje nam tylko nagłej zmiany kierunku ruchu, zrywu, szarpnięcia, kontaktu z innym zawodnikiem, który spowoduje rozerwanie „najsłabszego ogniwa” łańcucha. Monitorowane zmiany termiczne towarzyszą całemu procesowi, od początkowej fazy przeciążenia po zmianę biomechaniki ciała do wystąpienia urazu. Termografia daje również informacje diagnostyczne podczas leczenia urazu. Obrazy termiczne są niejednokrotnie podstawą decyzji czy dany zawodnik „wraca do gry” a jego proces leczenia zakończył się pomyślnie.
Rysunek nr1.
Poniżej przedstawiamy trzy różne typy zmian termicznych zawodników.
Termogram nr 1. Przedstawia zmiany termiczne wskazujące przeciążenie w lewej stronie odcinka szyjnego. Jest to pierwsza faza powstawania urazu, zawodnik nie zgłasza objawów bólowych.
Termogram nr 2. Przedstawia zmiany termiczne wskazujące na powstałą dysfunkcję powyżej prawego grzebienia biodrowego. Jest to faza zmian termicznych dopełnionych objawami bólowymi (zgłaszany wzorzec bólowy pokrywa się ze zmianami termicznymi).
Termogram nr 3. Przedstawia niedoleczony uraz stopy w części grzbietowej. Jest to faza po wystąpieniu urazu. Termogram wskazuje asymetrię termiczną, brak poprawnego zakończenia procesu leczenia.
Jak widać możliwości badań termograficznych dla potrzeb monitorowania stanu zdrowia zawodników są bardzo duże. Warto nadmienić iż badanie jako takie jest zupełnie bezinwazyjne i bezpieczne co jest nieodzowne w procesie stałego monitorowania zdrowia zawodników sportowych.