Autor: AdminTM
Tagi: Badanie piersi, profilaktyka, rak piersi, termografia
Badania pozwalające na wykrywanie zmian nowotworowych, w tym raka piersi, należy wykonywać regularnie i nie wolno ich zaniedbywać. Jednak same badania to nie wszystko, profilaktyka powinna sięgać znacznie głębiej. Przestrzeganie kilku zasad zmniejsza zdecydowanie ryzyko zachorowania i powoduje, że na każde kolejne badanie możemy udać się spokojniejsi. Jakie to zasady? Są one wymienione w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem i dotyczą głównie stylu życia.
Przede wszystkim ograniczyć należy stosowanie używek a zwiększyć aktywność fizyczną. Wszyscy wiedzą, że palenie tytoniu powoduje raka, jednak palacze niespecjalnie się tym przejmują. Palenie należy rzucić całkowicie, alkohol natomiast ograniczyć. Ćwiczenia fizyczne pozwolą natomiast – szczególnie w połączeniu z odpowiednią dietą – ograniczyć ryzyko otyłości. Minimum to pół godziny ćwiczeń trzy razy w tygodniu. Do tego odpowiednie odżywianie – pięć razy dziennie w mniejszych porcjach, więcej warzyw i owoców, mniej tłuszczy zwierzęcych. Otyłość to drugi po paleniu czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych – w tym raka, również piersi – w USA i Europie Zachodniej.
Szkodliwe są również promienie słoneczne, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Należy unikać nadmiernego narażania na ich działanie i stosować odpowiednie filtry. Rakotwórcze są także środki chemiczne stosowane między innymi w przemyśle. Obcując ze środkami rakotwórczymi należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do przepisów.
Ostatnie zalecenia są bezpośrednio związane z badaniami. Należy regularnie brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka. Kobiety po 25 roku życia powinno obowiązkowo brać udział w takich badaniach w kierunku raka szyjki macicy, a po 50 również w kierunku raka piersi. Kobiety i mężczyźni po 50 roku życia powinni ponadto brać obowiązkowo udział Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Oczywiście nie oznacza to, że młodsze osoby nie muszą się badać – wręcz przeciwnie!