Autor: AdminTM
Tagi: termografia
Zarówno lekarze jak i sami pacjenci często negują zabiegi akupunktury.
Czy mają rację odrzucając tę metodę leczenia ?
Współczesny poziom rozwoju medycyny pozwala na monitorowanie niemal każdego zjawiska zachodzącego w ciele człowieka. Posiadamy wszelkiego rodzaju narzędzia diagnostyczne oraz wiedzę pozwalającą na zbadanie i określenie patologii, wyznaczenie jej przyczyny oraz wpływu na organizm pacjenta. Możemy zobaczyć, zbadać oraz leczyć najmniejszą komórkę naszego ciała. Czy wobec tego potrzebujemy magicznego balansowania energii Qi jakie proponuje akupunktura?
Dlaczego więc niekonwencjonalna medycyna nadal znajduje tak wielu zwolenników? Dlaczego codziennie na świecie wykonywane są dziesiątki tysięcy zabiegów akupunktury, które przynoszą upragnioną ulgę pacjentom? Sceptycy szybko wychodzą z kontrargumentem że wszystko opiera się o przekonanie pacjenta co do skuteczności metody, że sami sobie wmawiamy lub jest nam wmawiane lecznicze działanie tej metody. Jak jednak wytłumaczyć setki zabiegów i operacji wykonywanych na zwierzętach przy użyciu akupunktury jako jedynego środka znieczulającego. Ciężko stwierdzić iż krowa, która jest rozcinana skalpelem, myśli sobie “Koleżance ze stada pomogło, to i mnie nie będzie bolało”.
A jednak działa!
Gdy zaczynaliśmy współpracę z Doktorem Mahmoudem Manssour, wybitnym Ortopedą a zarazem Akupunkturzystą z ponad 20 letnią praktyką, również ciężko nam było zrozumieć zasadność zabiegów akupunktury. Zajmujemy się termografią medyczną i bardzo często diagnozujemy dysfunkcje mięśniowo-powięziowe oraz patologie układu nerwowego. Pomimo to w przypadku termowizyjnego monitorowania zabiegu akupunktury otrzymane rezultaty przekroczyły nasze oczekiwania.
Przypadek nr 1.
Pacjent uskarżający się na silny ból prawego stawu kolanowego w obszarze przyśrodkowym. Objawy nasilające się podczas obciążania kończyny. Brak możliwość pełnego obciążenia kończyny. Wykonane badanie termograficzne wskazało dokładną lokalizację anomalii oraz potwierdziło wzorzec bólowy zaznaczony wcześniej przez pacjenta. Wykonano serie termogramów przed zabiegiem akupunktury oraz w trakcie zabiegu. Wyznaczono punkt pomiarowy (Sp1) w miejscu anomalii dla obserwacji zmian jakościowych temperatury oraz zastosowano izotermę (koloru czerwonego) dla określenia zmian ilościowych. Lekarz wykonał zabieg z użyciem trzech igieł o grubości 0.3 mm. Miejsce nakłucia: okolice stawu łokciowego lewej kończyny górnej (pogrubienie tekstu nie jest przypadkowe). Zarejestrowane zmiany promieniowania w obszarze stawu kolanowego (15 minuta zabiegu) to przyrost temperatury ΔT = 0,8°C oraz znaczne zmiany ilościowe (obszar czerwony). Na zakończenie zabiegu pacjent został poproszony o powstanie, obciążenie kończyny oraz określenie stopnia odczuwanego bólu. Ku jego zdziwieniu objawy zostały zredukowane, umożliwiając pełne obciążenie kończyny.
Wnioski:
Stosowana przez Doktora Manssoura metoda ewidentnie spowodowała zmiany w obszarze anomalii. Wzrost temperatury powierzchni skóry o 0,8°C oraz zauważalne zmiany ilościowe są podstawą do potwierdzenia słuszności stosowanej techniki. Za pomocą badania termograficznego jesteśmy w stanie monitorować proces leczenia oraz wpływ zabiegów na organizm ludzki.
W niedługim czasie opublikujemy kolejne badania. Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wpisach to zapraszamy do subskrybowania naszej strony.